DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Tvorba

Popis technik

Pedig

 Pletení je podobné nebo stejné jako z vrbového proutí. Protože jsem se k proutí nikdy pořádně nedostal, nebo jsem nevěděl, které je pro pletení nejlepší, dlouhou dobu jsem o této technice jenom uvažoval. Přemýšlel jsem, čím proutí nahradit. Zkoušel jsem třeba bužírku, ze které jsem upletl svůj první košík. Ale prostě to není ono. Na pletení je potřeba přírodní materiál. Pak jsem na internetu objevil pedig a volba byla jasná. Navíc pedig je jeden jako druhý, ne jako proutí. Co to vlastně je? Jedná se o vnitřní dužinu vzdušných kořenů palmy Calamus rotang, která roste v subtropickém pásmu. Pedig se prodává v různých sílách od 1 mm do asi 10 mm. Dále je k dostání štípaný, tzv šény. Materiál se prodává přírodní, ale i barvený. Pomůcek není ze začátku potřeba tolik. Stačí zahradnické nůžky, nůž, šídlo, metr a pár ozdob například korálky, stužky apod. Pro pletení se pořádají různé kurzy a nebo stačí zakoupit jednu z mnoha publikací a pustit se do toho.

 

Twistart

 Twistart je tvoření ze stočených papírových provázků, které si podle potřeby rozmotáme a pak je stříháme, skládáme a lepíme. Touto technikou lze vytvářet různé postavičky, kytičky a ozdoby. Papírový provázek je k dostání v různých tloušťkách a může být přírodní, barevný a nebo barevný jen na povrchu. Dále budeme potřebovat nůžky, lepidlo, metr a pinzetu.

 

Quilling

 Qulling je technika, při které se stáčejí proužky barevných papírků a mezi prsty se z nich vytvářejí různé tvary, které se potom lepí na podklad do požadovaných tvarů. Vzniknou tak krásné kompozice na ozdobení přáníček, různé ozdoby a nebo i plastické tvary.  Na tuto techniku je potřeba barevný papír, řezačka na papír, nůžky, lepidlo, šablona na kolečka a quillingové pero.

 

Obrázky z písku 

Při této technice se obarvený písek nalepuje na podklad. Může se malovat lepidlem na podklad a poté písek sypat na potřený povrch, nebo se používá metoda vyřezávání obrázku do samolepících tapet. Já používám tapety. K tvorbě toho není moc potřeba. Stačí samolepící tapety, tužka, vyřezávací nůž nebo skalpel a barevné písky. Motiv si namalujeme na zadní stranu tapety a lehce obrysy čar vyřežeme. Snažíme se proříznout jen krycí vrstvu, aby tapeta zůstala nepoškozená. Lépe se nám budou jednotlivé části odlepovat. Začneme odlepovat části tak, že nejprve děláme ty nejtmavější. Posypeme pískem a lehce přitlačíme. Zbylý písek vrátíme zpátky. Postupujeme ke světlejším barvám až máme celý obrázek hotový. Písky si můžeme barvit sami pomocí temperových barev, nebo si je koupit již obarvené. Spotřeba písku na jeden obrázek není nijak velká, takže nám písek vydrží celkem dlouho.

 

Chainmaille

 Chainmaille je technika spojování kovových kroužků. Dříve se tato technika používala na vojenské účely - výroba drátěných košil a rukavic, později se začala využívat ve šperkařství. Existují tři základní druhy - evropská, japonská, perská. Jako první tuto techniku používali Keltové. Potřebné nástroje - ploché kleště (aby nedošlo k poškrábání kroužků), vlastní kroužky (je spousta velikostí a barev) a různé součástky na bižuterii jako jsou afroháčky, zapínání, korálky a tak dále. Kroužky se prodávájí buď sekané nebo řezané. U řezaných je spojování přesnější a nedochází k žádnému zadrhávání například o látku.

 

Paracord

Jedná se o techniku pletení náramků, přívěsků, opasků, vodítek a různých ozdobných předmětů z padákové šňůry. Je to hezký módní doplněk, ale ve skutečnosti se jedná o pomocníka v přírodě. Po rozpletení náramku se totiž získá asi 3 metry velmi kvalitní padákové šňůry. Na výrobu náramků není potřeba žádné velké vybavení. Postačí nám nůžky, zapalovač a různé přezky.

 

Na internetu je spousta stránek o všech těchto technikách a jsou tam i návody a postupy. Dále jsou tam různé eshopy, kde se dá všechno potřebné zakoupit. Vlastnoručně vyrobený dárek je ten nejlepší, i když není dokonalý.

Všem přeji příjemnou zábavu na výrobě vlastních dílek.